Fotografia dziecięca, rodzinna i ślubna
O tym jak fotografować Wasze maluchy - poradnik mammarazzi :)

O tym jak fotografować Wasze maluchy - poradnik mammarazzi :)

Cześć  Z nowym rokiem 2018 przygotowałam dla Was na moim funpage na facebooku krótki poradnik Mamarazzi  Dziś do niego wracam byście w pigułce miały kilka porad związanych z fotografowaniem dzieci. A więc zapraszam do lektury i czekam na efekty Waszych zdjęciowych eksperymentów.

Krok pierwszy:
Fotografujcie zawsze i wszędzie ?
Aparaty, telefony - dostępne są powszechnie - wykorzystujcie je w ważnych życiowych momentach, w trakcie świąt, kiedy pojawią się pierwsze ząbki, gdy rozpoczynacie szkołę itp. Co więcej, namawiam byście fotografowali codzienność bo taka jest tylko Wasza ???

Krok drugi:
Robiąc zdjęcia - bawcie się ?
Dobra zabawa to klucz do sukcesu fotografowania dzieci.
Gdy fotografujesz swoje dziecko postaraj się, by pozostało sobą. Pozwól mu się bawić ulubionymi zabawkami, biegać i krzyczeć tak, jakby Twój smartfon pozostał w kieszeni. Szukaj ciekawych kadrów w naturalnych sytuacjach, a wtedy każde zdjęcie będzie miało swój klimat i eksploduje dziecięcą beztroską. A przecież o to chodzi

Krok trzeci:
Dbajcie o światło na zdjęciu ?
Najprościej i najpiękniej zarazem jest fotografować w świetle stworzonym przez naturę. Wiecie jak często podkreślam zalety pracy z plenerze, to właśnie przez światło przede wszystkim. Spacerujecie parkową ścieżką, kiedy siadacie z herbatą przy kominku, towarzyszycie dzieciom w trakcie zabawy - szukajcie światła naturalnego. Zimą śnieg to wspaniały naturalny ekran odbijający światło. Fotografowanie dzieci i lampa błyskowa zdecydowanie nie idą ze sobą w parze. Postaraj się korzystać raczej z naturalnego światła, które wpada przez okno. Jeśli w pokoju jest zbyt ciemno, poszukaj jaśniejszych miejsc (np. tuż przy oknie) lub włącz dodatkowe światło.

Krok czwarty:
Pamiętajcie o 3 składowych udanego zdjęcia - kadr, kompozycja, perspektywa.
Starajcie się tak kadrować zdjęcia tak by fotografowane osoby, przedmioty, zwierzęta znalazły się na przecięciu linii, które widzicie na zdjęciu poniżej w tzw.mocnych punktach. Jeśli brakuje Wam czasu na to w trakcie robienia zdjęć na przemyślaną kompozycję możecie pomocą będą proste aplikacje/programy do edycji zdjęć. Nie jest to oczywiście zasada, której należy przestrzegać ściśle jednak zerknijcie jak często, a może wręcz nieświadomie w taki sposób kadrujecie zdjęcia.

Krok piąty:
To dzieci są tu szefami.

Rozumienie tego faktu z pewnością ułatwi Wam fotografowanie Waszych dzieci bez względu na wiek. Nauczcie się czekać ??Na dobre zdjęcie trzeba czasem cierpliwie poczekać.Taka jest właśnie historia jednego z moich ukochanych zdjęć - czekałam na nie całą sesję i to było ostatnie zdjęcie zrobione Natalii w tym dniu.

Krok szósty:
Nie zapomnij o sobie.

Takie kadry będą Waszymi najpiękniejszymi wspomnieniami, a dziecko w przyszłości zobaczy w jak fantastyczny sposób spędzaliście wspólnie czas. ??‍?‍??‍?‍?‍???️?️?️

Krok siódmy:
Rób zdjęcia codziennie.

Słyszałyście o projekcie 365?  Jeden dzień, jedno zdjęcie. Miejcie telefon, aparat w pogotowiu. Czasami najfajniejsze kadry wychodzą zupełnym przypadkiem lub nabierają znaczenia dopiero po czasie. Z drugiej strony też nie zmuszajcie ani siebie ani Waszych pociech do robienia zdjęć. Moja zasada naczelna to przekonanie że najpiękniejsze zdjęcia powstają spontanicznie.

Krok ósmy:
Drukujcie Wasze zdjęcia ?

Żyjemy w czasach kiedy niemal wszystko przechowywane jest w plikach. Papierowe zdjęcia można dotknąć, można się nimi podzielić z bliskimi. Można stworzyć z nich domowe galerie, albumy lub szkatułki pełne wspomnień.

Pokażcie Wasze domowe galerie :) Jeśli potrzebujecie pomocy w przygotowaniu fotoalbumu, odbitek, obrazu na płótnie - jestem do Waszej dyspozycji

 

Powodzenia!