Fotografia dziecięca, rodzinna i ślubna
Najczęściej zadawane pytania - fotografia ślubna i sesje narzeczeńskie Śląsk.

Najczęściej zadawane pytania - fotografia ślubna i sesje narzeczeńskie Śląsk.

O co warto zapytać fotografa ślubnego? Jak wybrać fotografa na ślub? Na co zwrócić uwagę? Przygotowałam małe kompendium wiedzy dla każdej przyszłej Pary Młodej, która stoi jeszcze przed wyborem fotografa na swój ślub.

Co zawiera się w cenie reportażu?

Każda Para indywidualnie wybiera najlepszy dla niej pakiet zdjęć. Od tego zależy też ilość zdjęć jaką otrzymacie po ślubie. W cenie reportażu ślubnego macie fotografowanie w dniu ślubu w zakresie 12-14 godzin, sesję w dniu ślubu, autorską obróbkę zdjęć oraz album (album tradycyjny lub fotoalbum) dla pary młodej. W tej cenie są oczywiście wszelkie konsultacje i spotkania przed ślubem czy po ślubie w celu przekazania albumu. Zwyczajowo reportaż ślubny obejmuje zdjęcia od przygotowań (makijaż, tzw. first look) przez ceremonię, wesele, pamiątkowe zdjęcia z gośćmi aż po oczepiny.

Z jakim wyprzedzeniem trzeba rezerwować termin ślubu? Jak możemy podpisać umowę ślubną?

Najczęściej podpisuję umowy w czasie około rok do daty planowanego przez Was ślubu. Planując ślub w miesiącach lipiec, sierpień, wrzesień pamiętajcie że jest to najbardziej goracy okres w sezonie ślubnym przez co warto zarezerwować firmy, na których Wam zalezy możliwie wcześnie. Niezbędne do rezerwacji terminu jest podpisanie umowy i wpłata zadatku w kwocie 500 zł. Na podstawie wykonanego przelewu na konto otrzymujecie rachunek. Zadatek to zabezpieczenie zarówno dla Was jak i dla mnie oraz gwarancja rezerwacji terminu.  Umowę możemy podpisać albo osobiście na spotkaniu, na które Was serdecznie zapraszam albo drogą mailową. Staram się nie podpisywać umów na daty odległe (ponad 2 lata) ponieważ trudno przewidzieć jak w tym czasie kształować się będą koszty prowadzenia firmy, ceny albumów itp.

Czy warto umówić się na sesję narzeczeńską?

Zdecydowanie i stanowczo tak. Na kilka miesięcy przed ślubem wśród wielu przygotowań możliwe że wizja bycia fotografowanym/filmowanym w tym wielkim dniu staje się dla Was troszkę przerażająca. Większość z nas sądzi, że źle wychodzi na zdjęciach a to przecież nieprawda. Nie ma ludzi niefotogenicznych. Są tylko ludzie źle sfotografowani. Dzięki takiej sesji w dniu ślubu będziecie mieć więcej swobody. Jeśli więc chcielibyście umówić się na wspólny zdjęciowy spacer po prostu napiszcie mi o tym. 

Gdzie wybrać się na sesję narzeczeńską?

Dobry kierunek to jakieś lubiane przez Was miejsce - przestrzeń, w której dobrze się czujecie i lubicie spądzać czas. Może to być łąka, leśna ścieżka, ulubiona knajpka z dobrą kawą. Genialne zdjęcia możemy stworzyć także w Waszym mieszkaniu jeśli mieszkacie razem. Udana sesja to w pierwszej kolejności Wasze emocje i uczucia, miejsce jest tyko tłem. Pamiętajcie że elementem kluczowym powodzenia na sesji jest Wasza dobra energia i pozytywne nastawienie. 

Szukamy fotografia tylko na zdjęcia z Urzędzie Stanu Cywilnego. Zależy nam tylko na zdjęciach z ceremonii w  USC. Czy wykonujesz takie sesje?

Oczywiście. Nie każdy planuje wesele, a zdjęcia z samej ceremonii w USC mogą być piękną sentymentalną pamątką na lata.Jeśli cała fotorelacja obejmuje tylko urząd stanu cywilnego po ceremonii zabiorę Was na kilka pamiątkowych zdjęć z gośćmi  oraz skróconą sesję ślubną. 

Zależy nam na pełnym reportażu ze ślubu. Czy warto fotografować przygotowania?

Oczywiście. Dlaczego? :) Przygotowania to wielka skarbnica ciekawych ujęć. W tym czasie powstają piękne portrety z Waszymi bliskimi, jest mnóstwo emocji. W tym czasie także Wy jak i Wasi bliscy oswajacie się z aparatem, z moją obecnością. Jest to czas kiedy powstają zdjęcia detali: obrączek, kwiatów, dodatków a przede wszystkim piękne portrety Panny Młodej jak i Pana Młodego. Takie zdjęcia też świetnie sprawdzą się jako wprowadzenie do Waszej historii ślubnej w albumie. 

Czy cena reportażu zawiera w sobie dojazd?

Tak w obrębie województwa śląskiego dojazd na reportaż macie w cenie.

Jak wyglądać będzie nasza sesja plenerowa w innym dniu?

Zazwyczaj sesja plenerowa odbywa się w ciągu 2 tygodni od Waszego ślubu, w związku z tym że weekendy w sezonie mam zajęte sesję plenerową ślubną realizujemy w  tygodniu. Jest to oczywiście zależne od Waszej dostępności i tego w jakim terminie wyruszacie np. w podróż poślubną. Miejsce wybieramy wspólnie w oparciu o lokalizacje , które Wam podpowiem lub które sami macie wypatrzone.

Czy posiadasz zaświadczenie z kurii zezwalające na fotografowanie w kościele?

Tak oczywiście posiadam takie uprawnienia z Kurii.

Czym się różni sesja w dniu ślubu od sesji w innym dniu?

Sesja ślubna to bardzo ważna kwestia, której w trakcie pierwszego spotkania poświęcamy zawsze dużo uwagi. W dniu ślubu porywam Was na zdjęcia n maksylamnie pół godziny. Jest to wystarczający czas na wykonanie rożnorodnych ujęć, którym towarzyszą wyjątkowe emocje tego dnia. Sesja w innym dniu trwa znacznie dłużej jednak do niej trzeba się ponownie przygotować. Oznacza to zrobienie profesjonalnego makijażu, fryzury itp. Często też sesjom w innym dniu nie towarzyszą już takie emocje jakie macie w sobie w dniu ślubu. Sesja w innym dniu jest więc dobrym rozwiązaniem dla Par, które naprawdę jej chcą. 

Czy możemy liczyć na zdjęcia z rodziną i przyjaciółmi?

Zdecydowanie tak. To dla mnie bardzo ważny element reportażu. Zależy mi na tym byście mieli zdjęcia z Waszymi gośćmi. Często to właśnie te zdjęcia wybieracie w największej części do albumu ślubnego właśnie. Taką sesję najlepiej wykonać zawsze w pierwszej części przyjęcia gdzieś na ogrodzie. 

Czy archiwizujesz nasze zdjęcia?

Fotografie z Waszego ślubu i wesela przechowywane są u mnie przez 18 miesięcy od wykonania dla Was usługi. Zachęcam Was do tego byście archiwizowali zdjęcia na zewnętrznych dyskach (najlepiej na 2-3). Takie kopie cyfrowe mogą Wam w wielu sytuacjach ułatwić życie i zaoszczędzić niepotrzebnego stresu. 

Czy możemy zamówić u Ciebie album? Dodatkowe albumy dla rodziców?

Oczywiście. Najlepszym podsumowaniem ślubu jest album, który możecie przejrzeć przy filiżance herbaty. Album, który możecie pokazać Waszym najbliższym. Albumy są indywidualne dla Was projektowane i personalizowane. Sami decydujecie o tym jakie zdjęcia album zawiera, z jakiego materiału wykonana jest okadka itp. Można zamówić także dodatkowe albumy dla rodziców czy dziadków. O albumach pisałam tutaj.

Czy opublikujeszcz zdjęcia z naszego ślubu w internecie?

Publikacja wykonanych reportaży i sesji jest dla kazdego fotografa bardzo istotna. To właśnie w ten sposób osoby zainteresowane mogą zobaczyć i ocenić poziom moich prac. Zgoda na publikację Waszego wizerunku jest jednak tylko i wyłącznie Waszą decyzją. Bez takiej zgody nikt poza Wami nie będzie miał dostępu do tych zdjęć. Wybrane relizacje znajdziecie na blogu.

Czy fotografujesz coś jeszcze poza ślubami?

Tak :) W związku z tym że fotografia to mój zawód zajmuję się także fotografią rodzinną, ciążową, noworodkową. Wykonuję także fotorelacje z konferencji, szkoleń itp.

 

Jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania - jestem do Waszej dyspozycji. Tak jak też napisałam wcześniej, jeśli tylko jest taka możliwość zapraszam Was serdecznie na spotkanie w trakcie którego możemy się poznać, spotkać, porozmawiać o szczegółach planowanego przez Was ślubu. KONTAKT

 

 

 

 

99/58/zdjecia-slubne-radzionkow.JPG

94/64/fotografślubnykraków.jpg

68/32/fotografiaślubnaradzionków.jpg

45/55/panna-mloda-w-trakcie-przygotowan-do-slubu.jpg

86/56/fotografśląsk074.jpg

51/51/zdjęciaślubne_śląsk019.jpg

62/58/zdjęciaślubne_śląsk031.jpg

54/13/zdjęciaślubne_śląsk017.jpg

85/58/fotografia-slubna-piekaryslaskie.JPG